Sposoby na obniżenie glukozy

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę lub stan przedcukrzycowy i nie wiesz, od czego zacząć ten temat napewno Cię zainteresuje . Dodam jeszcze , że temat optymalnego poziomu glukozy we krwi nie dotyczy tylko chorych osób , ale również tych którym zależy na tzn LONGEVITY czyli długowiecznosci:)

Kiedy poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta po jedzeniu, może to powodować uczucie zmęczenia lub osłabienia natomiast z biegiem czasu chroniczne problemy z poziomem cukru we krwi mogą narazić Cię na ryzyko chorób nerek, chorób serca, a nawet demencji.

Mam dobrą wiadomość, możesz obniżyć swój poziom glukozy tymi prostymi krokami które przedstawię poniżej .

Jak te skoki cukru we krwi wpływają na twoje zdrowie?

Badania wykazały, że częsty wysoki poziom cukru we krwi po posiłku może zaostrzyć początek choroby nerek i przyspieszyć postęp retinopatii. Cukrzycy typu 2 mogą doświadczać więcej problemów sercowo-naczyniowych, gdy dopuszczają do skoków cukru we krwi po posiłkach .

Wahaniom poziomu cukru we krwi często towarzyszą :

Spadek funkcji poznawczych, w tym zwiększone ryzyko demencji, zmęczenie, zaburzenia funkcji poznawczych (zwane również mgłą mózgową), zmniejszona sprawność fizyczna i zmiany nastroju w tym smutek oraz niepokój .

Oto wskazówki dotyczące stylu życia, które pomogą Ci utrzymać stabilny poziom glukozy we krwi po posiłkach .

1. Dodaj błonnik do posiłków :

Oprócz pomocy w trawieniu i obniżaniu poziomu cholesterolu, pokarmy bogate w błonnik zawierają wolno trawione węglowodany. Węglowodany te pomagają blokować wzrost poziomu cukru we krwi po jedzeniu i pozwala to na wolniejsze uwalnianie glukozy do krwioobiegu.

Przykładowe produkty bogate w błonnik to :

Zielone warzywa liściaste
Warzywa kapustne
Całe owoce (jagody lub inne ze skórką i małą ilością cukru )
Rośliny strączkowe (fasola, soczewica)

Pamiętaj zatem aby dodawać porcję warzyw do każdego posiłku .

2. Dodaj białko i tłuszcz do posiłku

Komponowanie posiłków ma znaczenie przy próbach kontrolowania oziomu cukru we krwi. Kluczem jest upewnienie się, że posiłki zawierają odpowiedni stosunek węglowodanów, białek i tłuszczów.

Spożywanie tylko dużych porcji pokarmów bogatych w węglowodany podczas posiłków lub przekąsek powoduje uwalnianie zbyt dużej ilości cukru do krwioobiegu. Powinieneś wiedzieć , że białka i tłuszcze trawią się dłużej niż węglowodany, łączenie węglowodanów z białkami i/lub tłuszczami może pomóc w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi, spowalniając trawienie i wchłanianie w jelitach. To z kolei spowolni tempo przedostawania się cukru do krwioobiegu.

3. Idź na spacer po posiłku

Aktywność po jedzeniu również obniży poziom cukru we krwi , a glukoza może być wykorzystana do pracy mięśni podczas ćwiczeń.

Jedno z badań wykazało, że zaledwie 15 minut marszu po posiłkach znacznie poprawiło kontrolę glikemii w okresie 24 godzin.

Oto kilka łatwych sposobów na poruszanie się po posiłku:

-Unikaj siedzenia po jedzeniu.
-Idź na spacer odrazu po posiłku
-Wykonaj prace domowe
-Idź na zakupy

4. Wypij ocet jabłkowy przed posiłkiem

Jedną łyżkę octu (dowolnego rodzaju octu, z wyjątkiem balsamicznego) wymieszaj w szklance wody i wypij przed posiłkiem . Badania pokazują ze wypicie takiej mieszanki przed posiłkiem obniża poziom glukozy po posiłku .

5. Jedz w odpowiedniej kolejności

Okazuje się, że posiłek może mieć bardzo różny wpływ na poziom glukozy w zależności od kolejności spożywania składników.

Przedstawiam sekwencję najkorzystniejszą dla stabilnego poziomu glukozy : najpierw warzywa, następnie białka i tłuszcze, a na końcu skrobia i cukry. W przypadku posiłku składającego się z mięsa, kaszy, sałatki i jabłka oznacza to, że najpierw należy zjeść sałatkę (warzywa), następnie mięso, a na końcu kaszę i jabłko.

Spożywanie posiłków w tej kolejności zmniejsza skoki glukozy dzięki czemu poczujesz się bardziej syta bez spadków energii .

PODSUMOWANIE

Pomimo faktu, że coraz wiecej osób cierpi na rozregulowany poziom cukru we krwi (glukozy), większość o tym nie wie. Niektóre objawy skoków glukozy, które obejmują wszystko od zmęczenia po brak snu , otyłość, zmarszczki bezpłodność i choroby przewlekłe .

Badania pokazują , że stabilizacja poziomu glukozy jest kluczem do odwrócenia negatywnych skutków tych skoków i pomaga organizmowi osiągnąć zdrowie w łatwy i możliwy dla każdego sposób .

Źródło:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15451897/

https://diabetesjournals.org/care/article/36/10/3262/30770/Three-15-min-Bouts-of-Moderate-Postmeal-Walking

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7374219/


Ostatnie wpisy

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram